Občas sami vidíme na Facebooku fotky nošených dětí v KiBi, občas nás sami kontaktujete, zda máte nosítko správně nastavené, občas napíšete, že vám s nastavením radili na prodejně, ale…

Bohužel jsme byli sami svědky toho, že na prodejně leckdy opravdu nevědí, jak nosítko nastavit už v základu. Sice znají obecný růst nosítka do výšky a do šířky, ale vůbec nejsou seznámeni s návodem. Netuší, k čemu slouží popruhy po stranách zádové opěrky, jak nastavit ramenní popruhy, natož něco o podsazení a dalších informacích, které zásadně ovlivňují ergonomii nošení a také pohodlí během nošení pro vás i vaše děťátko.

Sepsali jsme proto nejčastější chyby při nošení dětí v KiBi a tipy, jak je odstranit, aby nošení bylo pohodlné a zdravé.

 

1. Špatně umístěné polstrování ramenních popruhů.

Přední ramenní popruhy jsou maximálně stažené a polstrování ramenních popruhů tak není na ramenou a zádech, ale téměř na prsou, veškerý tlak je vyvinut na koncové páskové popruhy, které tak mohou řezat do zad.

Co s tím?

Povolte popruhy ve sponách na přední části ramenních popruhů a přitáhněte popruhy pod rukama ve sponě se zámečkem. Polstrování se dostane více na ramena a záda, kde poskytne větší pohodlí. Vznikne větší prostor pro dítě.

 

2. Hrudní pásek tlačí na krk.

Hrudní pásek se dá posouvat po popruhu výš nebo níž. Často vidíme hrudní pásek až za krkem, pravděpodobně aby bylo snadné jej zapnout.

 

Co s tím?

Povolte ramenní popruhy, hrudní pásek umístěte zhruba doprostřed, později i níž, jak vám to bude pohodlné (obzvlášť při těžší váze dítěte hrudní pásek umístěný do nižší pozice pomáhá lépe rozložit váhu do oblasti zad). Nejdříve zapněte hrudní pásek a až poté utáhněte popruhy pod rukama ve sponě se zámečkem. Utažením popruhů se polstrování i s hrudním páskem posune níž. Pro jeho rozepnutí ramenní popruhy ve sponě se zámečkem opět povolte, hrudní pásek vyjede i s popruhy výš a bude snadné jej rozepnout.

3. Dítě je těžké, z nošení vás bolí záda.

Často čteme rady, abyste pro docílení většího podsazení povolili ramenní popruhy pod rukama s tím, že se vytvoří větší kapsa a dítě se tak lépe podsadí, bederní pás nemá být vidět.

 

POZOR! Povolením ramenních popruhů nedocílíte lepšího podsazení – to je něco jiného. Polstrování ramenních popruhů se tímto krokem spolu s hrudním páskem posunou více nahoru (hrudní pásek tak může tlačit na krk) a těžiště se posune daleko od vašeho těla. Váha miminka se tak daleko více projeví a aby vás jeho váha netáhla dolů, zapojíte záda a začnete tu sílu dorovnávat. Navíc, jak dítě klesne dolů, tak pod jeho vahou se může začít ohýbat bederní pás.

 

Co s tím?

Podsaďte dítě (viz bod 4) a přitáhněte popruhy pod rukama. Polstrování a hrudní pásek budou na potřebných místech a těžiště se přiblíží k vám. Nebude tedy potřeba dorovnávat váhu dítěte. S přitaženými ramenními popruhy bude i zádová opěrka přidržovat zadeček dítěte, takže nebude docházet k ohýbání a následnému lámání bederního pásu. Bederní pás je skutečně částečně zakrytý zadečkem miminka, jak ho přisedá, ale není důvod, aby byl zakrytý celý.

 

4. Miminko má nožičky do M, ale nezakulatila se mu zádíčka. Během nošení se láme bederní pás.

Pravděpodobně jde o špatné podsazení dítěte, kdy sedí rozkrokem na zádové opěrce nebo na bederním pásu, často v kombinaci s přitaženými ramenními popruhy. Opticky to působí, že nožičky jsou do M, ale dítě není podsazené.

Podsazením, kdy dítě usazujete zadečkem na bederní pás, se mu už z podstaty zakulatí zádíčka. Jakmile dítě sedí na bederním pásu nebo na zádové opěrce a zádová opěrka mu pouze „kryje“ zádíčka, přitažením popruhů pod rukama tak zádovou opěrku přitáhnete a doslova připlácnete dítě na sebe, čímž mu narovnáte zádíčka.

 

Co s tím?

Bederní pás zapněte rovně a dotáhněte, aby nebyl povislý a neklesal. Při usazování dítěte do nosítka směřujte jeho zadeček k vršku bederního pásu (ne nad něj). Dítě by mělo zadečkem přisedat bederní pás k vašemu bříšku (tím zároveň nedochází k jeho lámání). Dítě tak bude podsazené v kapse zádové opěrky a přitažením ramenních popruhů posunete těžiště blíže k vašemu tělu, ale nepřiplácnete dítě na sebe s následným narovnání zad.

 

Pokud je vaše dítě zvídavé a rzohlíše se kolem sebe, nemusíte se bát, že jeho zádíčka nejsou zakulacená, Jakmile se dítě uvolní a položí hlavu na vaši hruď, záda se zakulatí. 

5. Nožičky nejsou do M – stáhnout sed a stáhnou popruhy po stranách

Nejčastější příčinou je nedostatečné stažení zádové opěrky – látka by měla sahat od kolínka ke kolínku a končit v podkolenní jamce. Často také vidíme úplně povolené popruhy po stranách nosítka.

 

Co s tím?

Zádovou opěrku zužte do potřebné velikosti, aby látka končila v podkolenní jamce. Pro vytvoření hlubší kapsy a přizvednutí nožiček stáhněte podle potřeby popruhy po stranách nosítka. Miminko podsaďte jak je uvedeno v bodě 4. Jak dítě roste, budete jednorázově pásky po stranách nosítka povolovat, protože již nebude potřeba tak hluboká kapsa.

 

DODATEK

Páteř se vyvíjí do esovitého zakřivení, a tak i podsazení a velikost/hloubka kapsy se v průběhu nosícího období mění.

Žádná položka